09124159855 - 09124160041 -09122655523

ترکیبات عسل طبیعی

 ترکیبات عسل بسته به نوع تغذیه زنبور عسل بدین معنی که از چه گلی یا گلهایی استفاده کرده متفاوت است . یعنی عسل تولیدی بسته به این که زنبور ، از چه گیاهی استفاده کرده گوناگون است.  موریس مترلینگ در مورد عسل گفته : همین امروز اگر زنبور عسل از بین برود هزاران نوع از گیاهان از بین خواهد رفت و از کجا معلوم که تمدن، از بین نرود.

1- قندها 95 تا 99 درصد ماده خشک عسل طبیعی را تشکیل می‌دهند. بخش اعظم این قندها فروکتوز و گلوکز بوده که آن هم 95-85 درصد کل قندها می‌باشد. به طور کلی فروکتوز فراوانتر از گلوکز است. قندهای ساده مخصوصاً فورکتوز بعلت درصد بالا مهمترین خصوصیت فیزیکی و تغذیه‌ای عسل را فراهم می‌نماید. مقدار اندکی از انواع سایر قندها مثل دی ساکاریدها (ساکارز، مالتوز و ایزومالتوز ) و تعدای از تری ساکاریدها و الگوساکارید در عسل وجود دارند. اگر چه وجود این قندها از لحاظ مقدار دارای اهمیت زیادی نیست، اما وجود آنها می‌تواند اطلاعاتی در خصوص تقلبی یا اصلی بودن منشاء گیاهی آن بین نماید.

2- آب  لحاظ مقدار دومین ترکیب مهم عسل طبیعی می‌باشد. وجود آب در نگهداری عسل حیاتی است؛ تنها عسل‌هایی که محتوی آبی کمتراز 18 درصد هستند را می توان با کمترین خطر تخمیر یا بدون خطر تخمیر نگهداری کرد. مقدار آب باقی مانده در محلول به چند عامل محیطی مثل آب و هوا، رطوبت درون کندو، و نوع شهد و عملیات انجام شده روی عسلدر هنگام استخراج و نگهداری بستگی دارد. مقدار آب را با استفاده از روشهای خاصی می‌توان قبل و بعد از استخراج عسل کاهش داد .

3- در میان ترکیباتی که درصد کمی از عسل طبیعی را به خود اختصاص داده اند، اسیدهای عالی مهمترین آنها بوده و از این میان نیز اسید گلوکونیک که محصول آنزیم گوارش گلوکز می‌باشد بر دیگر اسیدها برتری دارد. اسیدهای آلی موجب حالت اسیدی عسل می‌شوند و در خصوصیت طعم عسل نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند.

4- مواد معدنی به مقدار اندک در عسل یافت می‌شود، در حالی که پتاسیم درصد بالایی را به خود اختصاص داده است.  عسل های تیره رنگ از نظر مواد معدنی بسیار غنی هستند.

5- دیگر عناصر کمیاب موجود در عسل طبیعی عبارتند از ترکیبات ازته که در میان آنها می‌توان از آنزیمهایی که از ترشحات بزاقی زنبوران کارگر تولید می‌شوند نام برد. این ترکیبات نقش مهمی در ساختار تشکیل عسل به عهده دارند. اهمیت تجاری این مواد نه تنها مربوط به تاثیرگذاری آنها در رژیم غذایی انسان است، بلکه به منحصر بفرد بودن این مواد نیز مربوط می‌شود. بنابراین کاهش یا نبودن آنها در اثر حرارت دادن بیش از حد و نگهداری طولانی مدت عسل، از جمله عوامل مهم در تازه نبودن عسلمحسوب می‌شوند. آنزیمهای اصلی در عسل طبیعی، اینورتاز (ساکاراز)، دیاستاز (آمیلاز) و گلوکز اکسیداز می‌باشند.

6- به نظر می‌رسد وجود پروتیین ها , آنزیم ها یا امینواسید ها مثل ویتامینهای محلول در آب از محتویات و اختلاط گرده‌ها با عسل بوجود آمده باشند.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تماس با ما

کارخانه : آذربایجان غربی- تکاب
دفترمرکزی: تهران , اشرفی اصفهانی , خیابان اسکندر زاده , پلاک 1 , واحد 4
نمایندگی تهران: اشرفی اصفهانی , بین اباذر و مهران , پلاک 71 , واحد 3 , دنیای شیرین

09122655523 - 09124159855 - 09124160041

sales@Uniballfood.com

ماموریت

  ما براین باوریم که فراهم نمودن محصولات و خدمات بدون در نظر گرفتن کیفیت کافی نیست و این اطمینان خاطر را ایجاد کنیم که به هیچ وجه کیفیت فدای کمیت نخواهد شد. ما با یونی بال کیفیت وسلامت را به مشتریان عزیز جامعه مان هدیه می کنیم.

چشم انداز

احراز جایگاه برترین کیفیت محصول وکسب سهم عمده بازاردر حوزه مواد غذایی و تثبیت برند از اهداف آتی یونی بال  است .

 

درباره ما

 کارخانه عسل یونی بال در شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی واقع شده است که به جرات می توان گفت با کیفیت ترین وممتاز ترین عسل حال حاضر ایران را تولید می کند 
این کارخانه با مدیریت آقای عارضی تحصیلکرده وباسابقه بیش از 30سال زنبورداری وبا داشتن 5000هزار کندوی عسل اداره می شود که از لحاظ علمی و تعهد اخلاقی زبانزد منطقه می باشند.
تولید عسل این کارخانه با تمام مجوزهای بهداشتی وبا سرپرستی مسئول فنی تحت نظارت مستقیم اداره نظارت وبهداشت استان ومنطقه می باشد که کوچک ترین مسائل بهداشتی وایمنی مورد کنترل وبررسی است.

 

Top of Page